×
×

DİJİTAL OFİSLER

İş dünyası giderek hızlı tempolu ve karmaşık bir hale geliyor; bu yüzden iş dünyası liderlerinin, eğer büyümek istiyorlarsa, çalışanlarıyla iş birliğini güçlendiren teknolojiye yatırım yapmaları günümüz şartlarında gereklilik haline gelmiştir.

Teknolojinin içerisine doğan Y kuşağı çalışanlar bugünün dünyasında önemli yer tutmaktadır. Bu kuşağın tam da ihtiyacı olan esnek çalışma ortamı gelişen teknolojiyle mümkündür. Artık bireylerin işlerini halledebilmeleri için yalnızca ofisteki masalarının başında bulunmalarına gerek yok; evdeyken hatta seyahatteyken bile ofis sistemlerine laptoplarıyla ve akıllı telefonlarıyla bağlanıp işlerini sürdürebilirler. Y kuşağı oldukça dijital bir nesildir. Teknolojiyi ve teknolojiyle birlikte gelişen sosyal medyayı çok aktif kullanırlar bunun sonucunda da bilgiye çok hızlı ulaşırlar ve anında geri dönüş isterler. Böylesine dinamik ve genç bir neslin çalışanlarının da verimliliklerini ve kalıcı olmalarını sağlamak adına şirketlerin güncel teknolojiyi ofislerine entegre etmeleri kaçınılmazdır.

İş yerlerinde hızla gelişen teknolojinin kullanması, şirketlerin hızlı ve verimli bir şekilde genişlemesine olanak tanır. Gelişen iş teknolojisi ile birlikte şirketler daha geniş bir müşteri tabanı hedefleyebilir ve daha üst seviyelere çıkabilir.

PwC tarafından 75 ülke de düzenlenen ‘Çalışan Y kuşağı bireyler; İş yerlerinin yeniden şekillendirilmesi’ adlı bir çalışmaya göre;

Ankete katılanların %59’u, bir iş yeri tercih ederken, işverenin en son teknolojileri sağlamasının önemli olduğunu söylüyor.

Katılımcıların %78’i, kullanmayı sevdikleri teknolojiye erişimin işlerinde daha etkin olmalarını sağlayacağını belirtiyor.

Katılımcıların %41’ide, yüz yüze veya elektronik olarak iletişim kurmayı tercih ettiklerini söylüyorlar.


Y kuşağı bireyler ve teknoloji tutkuları, iş yerleri üzerinde önemli etkiler yaratıyor.


Microsoft’un SurveyMonkey ile yürüttüğü 1000 y kuşağı bireyi üzerinde yapılan bir ankette, katılımcıların %93’ü modern ve güncel teknolojiyi bir iş yerinin en önemli yönlerinden biri olarak göstermiştir. Anket, Y kuşağının yeteneklerini ortaya çıkarmak ve korumak için neye ihtiyaç duyduğunu araştırmak üzere özel olarak tasarlandı. Y kuşağı çalışanların iş yerinde gelişmesine yardımcı olacak 4 etken ortaya çıktı.

-  Bir iş birliği kültürünün olması

-  En yeni teknolojinin sunulması

-  Verilerin güvenli bir şekilde saklanması

-  Güçlü bir amaca sahip olması

Teknoloji bilginin hızlı bir şekilde aktarımı açısından son derece önemlidir. Ofis çalışanları artık birbirleriyle etkileşim kurmak için yalnızca telefon görüşmeleri veya ofisler arası posta ile sınırlı değildir. İş teknolojisi sayesinde çalışanlar hem şirket içerisinde kendi aralarında hem de müşterileriyle anlık bilgi paylaşımında bulunabilirler. Bilgiler anında birden fazla kanaldan ilgili yerlere iletilebilir.

Video Konferans sistemleri sayesinde dünyanın bir diğer ucundaki kişilerle görüntülü konuşmalar yapabilir ve online toplantılar düzenleyebilirler. İş birliği alanlarındaki dokunmatik ekranlar sayesinde sunumlarını daha interaktif bir hale getirebilirler. 

Artık sunum ekranlarına bağlanmak için masaların üzerinde gereksiz kablo kirliliğine gerek yok. Her bilgisayara uyumlu usb girişli clickshare sistemler sayesinde wi-fi üzerinden akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm cihazlar sunum ekranlarına bağlanabilmektedir. Bu da hdmi girişi olmayan bilgisayarlar için ekstra bir dönüştürücü bulundurma gerekliliğini ortadan kaldırmaktadır.

Toplantı odalarının girişine yerleştirilen bilgi ekranları sayesinde toplantı rezervasyonları rahatlıkla herkes tarafından kontrol edilebilmektedir. Bu da ofis içerisinde bir kaosa dönüşen toplantı trafiğini daha kontrollü bir hale getirmektedir. Hangi toplantı odasında kimle ve saat kaçta toplantı yapılacağı bu ekranlardan takip edilebilmektedir.


‘’iphone şarj aleti olan var mı?’’ sorusu tarihe karışıyor.


Gelişen teknolojiyle artık her şey mümkün. Çalışma masalarına entegre edilen şarj üniteleri sayesinde telefonunuz çalışma masanızda dururken bir yandan da şarj olmaya devam ediyor

Teknolojik gelişmelerin etkilediği en önemli noktalardan biri de insan kaynaklarıdır. İş yerlerindeki teknoloji, potansiyel adayların ön taramasını kolaylaştırır ve işe alım verimliliğini artırır. Şirketler, kurumla ilgili sözcüğü yaymak ve iş ilanlarını tanıtmak için interneti kullanmaktadırlar. Potansiyel adayların ziyaret ettikleri web sitelerini takip eden dijital reklamcılık teknolojisini kullanarak doğru hedefe ulaşabilirler. Kişilik değerlendirmeleri ve tarama sistemleri sayesinde işletmelerin, potansiyel bir adayın kuruluş için uygun olup olmadığını belirlemelerine olanak sağlar.

Teknolojinin başlıca yararı verimliliktir. Şirketler, büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olacak verimli bir çalışma alanı oluşturmak için değişikliklere adapte olmalı ve teknolojiyi ofislerine akıllıca uygulamalıdırlar.


Gizem Hatipoğlu

23 Ekim 2017

×