Şişecam Genel Merkezi

Eylül 2016 itibari ile toplam üç blok olarak planlanan, 35.000 m² proje alanında 1.500 çalışana ev sahipliği yapan Şişecam’ın Genel Merkezi Tuzla’da bulunan İş GYO’da hayat buldu. Shell & Core tasarlanan projede bulunan üç blok, mevcut AVM’den sağlanan alanlarda ortak buluşma noktaları oluşturuldu, gerekli bağlantılar sağlandı. Binada bu anlamda ciddi fonksiyon ve organizasyon değişiklikleri gerçekleştirildi.

Bir önceki ofisleri İstanbul, 4. Levent gibi merkezi bir noktada bulunan Şişecam Genel Müdürlüğü çalışanlarının sahip olduğu avantajları, 1.500 kişinin hayat biçimindeki değişikliği olumlu bir yöne sevk etmek için yeni genel müdürlük bir “Yaşam Kampüsü” olarak tasarlandı. Hayat biçimi değişikliği; estetik kaygısı taşıyan, ergonomik, sosyal, modern dinamik, ferah bir mimari anlayış ile birleştirilerek, mutlu ofisleri kullanıcı ile buluşturuldu.

4.500 m² büyüklüğündeki sosyal alan genel merkezin kalbi haline getirildi. Kuaföründen, lostrasına, kuru temizlemesine kadar pek çok farklı işlevi içerisinde barındıran, yemekhanesinden müzesine, sosyal alanlarından kütüphanelerine kadar çalışma dışında pek çok işlev kullanıcı ile buluşturuldu. 110 çalışana hizmet verebilecek şekilde 520 m² akademi alanı oluşturuldu. Şişecam eserlerinin sergilendiği 155 m² bir müze alanı tasarlandı. Sosyalleşme ve küçük toplantılar için 525 kişi kapasiteli 1.250 m² yemekhane alanı yaratıldı.

Bünyesinde birçok şirket bulunan Şişecam için sağlıklı ve esnek çalışma ortamına sahip 27.000 m² açık ofis alanında her birimin, her departmanın ortak ihtiyaçları belirlenerek bütün bu bileşenler ortak bir noktada buluşturuldu, ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretildi. Gün ışığından faydalanmak adına çalışma istasyonları cephe önlerine yerleştirildi. Ortak çalışma alanları paylaşıma açık ve herkesin ulaşabileceği şekilde, takım çalışmasına uygun yenilikçi bir kimlikle hayat buldu. Farklı toplantı biçimleri ve katılımcı sayılarına göre şekillendirilen toplantı alanları için 2.950 m² alan ayrıldı. Yaklaşık 2.000 m²’ye sahip sosyal alanlar çalışanların bir araya gelerek küçük toplantılar yapabilecekleri, sosyalleşebilecekleri fonksiyonlar ile desteklendi. Kitchenetteler, telefon kulübeleri bu amaca hizmet edecek şekilde tasarıma eklendi.

Donanımlı bir otomasyon senaryosuna sahip; çevre dostu, yeşil bir mimari anlayışın göstergesi olan LEED Sertifikası ile proje sürdürebilirliğini kanıtlar niteliğe ulaştı. 

Projeyi detaylı incelemek için thinkbigg.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğrafçı: Gürkan Akay

Proje Yeri
Tuzla, İstanbul, Türkiye

Proje Tipi
Ofis

İşveren
Şişecam

Proje Tarihi
2016

Toplam İnşaat Alanı
35.000 m²

Proje Türü
İç Mimari Projelendirme & Uygulama