Saygılı Misafirhane

İzmir Kemalpaşa’da yer alan bir fabrika binasının arkasında planlanan bina, misafirhane ve konut fonksiyonlarını bir arada tutmaktadır. Konumu itibari ile fabrika arsasının yanında bulunan binanın hemen önünde, fabrika kimliği taşıyan alanı soyutlamak, fabrika ve konut sınırlarını korumak ve bu iki alan arasındaki görsel ilişkiyi kesmek amacıyla proje alanında yüksek bir duvar tasarlandı. Fabrika binasına sırtını yaslayan ve sağır bir cepheyi gören duvarın hemen arkasında yeşil tepelere bakan ve binaya ev sahipliği yapan bir iç bahçe içinde izole ve sakin bir yapı olarak oluşturuldu. Ormanlık alanın manzarası, dinamik ve ritmik bir dile sahip olan cam yüzeylerle oluşturulan ön cephe ile içeri alındı. Binanın yan cephelerinde bulunan camlar manzaranın değerlendirilmesi prensibi ile sağır cephelere döndürülmek yerine gün ışığının değerlendirilmesi için ön tarafa doğru yönlendirildi.

Bu alanda binalar arasında düşey sirkülasyonu sağlayan bir çekirdek yaratıldı, misafirhane ve konut projesi olarak ikiye ayrılan fonksiyonlar için bu alan bağlayıcı bir köprü oluşturuldu. Binanın bir kanadı fabrikaya hizmet eden depo ve sığınak, misafirhane ve bahçenin bakımını üstlenen görevliler için ayrılmış müştemilat ve 4 misafirhane için oluşturulurken; diğer kanatta ise farklı yerleşimlere sahip daireler ile konut projesi olarak tasarlandı. Konut fonksiyonun tanımlandığı binada birbirinden bağımsız 3 daire tipi oluşturuldu. Zemin katta ve son katta yerleşim planları zemin katta 1, son katta 2 yatak odası, mutfak, ıslak hacim ve 1 oturma alanı olarak oluşturuldu. Zemin katta tasarlanan salon, 1. Katta 1+1 olarak tasarlanan dairenin metrekare bakımından daha küçük olmasından faydalanılarak 2 kat yüksekliğinde oluşturulmuştur.

Ahşap, doğal taş gibi doğayla bütünleşen malzeme seçimleri yapılmış, peyzaj projeye yoğun bir şekilde entegre edilmiştir. Misafirlerin ve konut sakinlerinin rahatça vakit geçirebileceği geniş balkonlar, ferah teras alanları yaratılmıştır.   

Proje Yeri
Kemalpaşa, İzmir, Türkiye

Proje Tipi
Konut & Misafirhane

İşveren
Bilal Saygılı

Proje Tarihi
2015-2016

Toplam İnşaat Alanı
900 m²

Proje Türü
Mimari ve İç Mimari Projelendirme