Altınbaş Holding Genel Müdürlüğü

İstanbul Maslak’ta bulunan Maslak No:1 binasının yedinci ve sekizinci katlarında yer alan Altınbaş Holding’in yeni genel müdürlük ofisinde şirketin kimliğini yansıtan sade ve çağdaş bir tasarım anlayışı temel olarak alındı. Binanın fiziksel şartları ve kurumun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak olabildiğince fonksiyonel, teknolojik ve aydınlık bir mekân oluşturulmuştur.

Projenin tasarım kurgusu oluşturulurken, holdingin ilk katında açık ofis ve çalışma alanları yerleştirildi; ikinci kat tamamen yönetim kurulu ve boardroom mahallerini barındıran executive bir kat olarak planlandı. Binanın mevcut perde duvarlarının mekânın bütünlüğünü kırmaması adına, iç duvarlar yaratıldı;  bu duvarlar direktör odaları için sınır çizgisi olarak kabul edildi. Bütün direktörlerin kendi ekipleri ile olan göz temasını sağlayabilmesi, ekiplerinin merkezinde yer alması ve gün ışığını tüm mekânda etkili bir şekilde kullanabilmesi adına çekirdekte yaratılan hacimler şeffaf bir anlayışla biçimlendirildi. Çalışanların gün ışığından etkili bir şekilde faydalanabilmesi için açık ofis ve toplantı alanları cephe kenarlarında konumlandırıldı, direktör odaları ve fotokopi, arşiv gibi hizmet alanları bir çekirdek yaratılarak çözümlendi. Kullanım amacına uygun olarak farklı büyüklüklerde toplantı odaları yaratıldı, grup çalışmalarını ve sosyalleşmeyi teşvik edecek alanlar plana entegre edildi. Özel olarak tasarlanan çalışma birimleri ekiplerin farklı çalışma biçimlerini destekler nitelikte planlandı. Yönetim katının girişi firma ile örtüşen şık ve ışıltılı bir aydınlatma ile desteklendi. Bütün yönetici odaları eşit metrekarelerde çözümlenirken, kurumsal ihtiyaca uygun geniş bir boardroom kurgulandı.

Kat yüksekliğini verimli kullanmak ve daha ferah iç mekânlar elde edebilmek amacıyla asma tavan yerine açık tavan sistemi kullanıldı. Ofis içi sirkülasyon uzun ve ferah koridorlarla sağlanmıştır. Çalışma ortamını çok daha keyifli bir hale getirmesi ve kurumsal kimliği yansıtması açısından ağırlıklı olarak canlı ve dinamik renkler projenin tamamında işlendi.

Projeyi detaylı incelemek için thinkbigg.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğrafçı: Gürkan Akay

Proje Yeri
Maslak, İstanbul, Türkiye

Proje Tipi
Ofis

İşveren
Altınbaş Holding

Proje Tarihi
2016

Toplam İnşaat Alanı
2.400 m²

Proje Türü
İç Mimari Projelendirme & Uygulama

Şirketin kimliğini yansıtan aydınlık ve çağdaş bir tasarım anlayışı