×
×
Subcategories

Bakırküre Architects constantly seeks to create spatial solutions for contemporary life in the rapidly changing world scene. Starting with the idea that “good” design is enabled by analytical and multidimensional perception, it evaluates every project with its distinctive data. Predicating upon a functional and rational approach, it provides a synthesis of the whole and the parts of different scales in a common and unique design language. Though mainly operant in working and living spaces, Bakırküre Architects has a wide range of praxis, from urban projects to object design. It aspires to overcome problems by means of aesthetic and creative solutions, using contemporary materials and technology besides building up professional associations in order to respond to complex programs.

Bakırküre Architects believes that qualitative output is possible through intensive dialogue as much as with the continuity of the process. This approach figures as the main tool to tender a high-quality spatial experience to the user. Aiming to reanimate the architecture scene with its energy, Bakırküre Architects offers the potential to make design practice into a multilayered reality from concept design to project management.

Gürhan Bakırküre

Founder, M. Architect

Graduating from Istanbul Italian High School in 1985, he had his bachelor degree at Department of Architecture in Mimar Sinan University in 1989. He was appointed to the same university as a research assistant, where he studied on his dissertation  “Examination of museum architecture, museums and architectural concept in the context of contemporary culture” and with it, he had his master degree in 1992 from Mimar Sinan University.

After launching his professional career in 1989, Gürhan Bakırküre has undertaken numerous projects in Turkey and other countries including Russia, Greece, the USA, Germany, and Italy. The winner of various awards in architectural competitions, he has exhibited his works to the public eye, frequently speaks at events such as panels and conferences and serves in architectural competitions as a jury member. In addition to his professional activities in Bakırküre Architects, he had been giving Architectural Project lessons as a lecturer in Mimar Sinan Fine Arts University until 2013.

 

THE TEAM

Bakırküre Architects founded in the year of 2013 with a main team consisting of four people, has become a big family with a staff of over 85 people who are experts in their field by showing a significant growth in four years today. In our structure, there are our administrative staff, accounting and finance department, our architects and interior designers, mechanical, electrical and structural engineers whom ensure the control of our project on behalf of our own team, human resources department and our Research and Development departmant which is established to follow up pursuit of news and innovations in the field. Our projects are developed in our project teams that are attached to their directors and managers in the process from the first step to turnkey time andaccompanied by a severe coherence and coordination. To bring innovative solutions to the architectural environment with our energy, we worked with a great pleasure and devotion under the same roof. We create functional, aesthetic and contemporary living spaces with our ability to design and quality application of our design by expanding our knowledge and perspective constantly.

Gürhan Bakırküre
Founder, M. Architect
EDUCATION
Mimar Sinan Fine Arts University, Faculty of Architecture
EXPERIENCE
30 Years
Elif Bakırküre
Project Director, Architect
EDUCATION
Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Engineering and Architecture
EXPERIENCE
14 Year
Volkan Şenen
Project Director, Architect
EDUCATION
Yıldız Teknik University, Faculty of Architecture
EXPERIENCE
26 Years

DOĞRU KONUM & MEKAN ANALİZİ

During the process of determining the location and space of the buıldıng, lots of criterias such as the time people spent on the road a lot of employees.traffic, noise, safety, brand value district, building form are taken into consideration.

KURUMA ÖZEL İHTİYAÇ PROGRAMI

We begin your own custom design your new office by analyzing the way you work for each institution. We list of your requirements by evaluating placement, scope and capacity of your needs.

MUTLU ÇALIŞAN ATÖLYESİ

Düzenlediğimiz atölye ile mevcutta sizleri nelerin mutlu/mutsuz ettiğini öğrenerek, yeni projeden beklentilerini anlarız. O mekanın kullanıcılarını sürece katmak hem kendilerinin kuruma olan aidiyet ve sadakat duygularını artıracak, hem de orada olmaktan mutlu olacakları çalışma alanları yaratmamıza yardımcı olacaktır. Mutlu kullanıcı demek, mutlu ofisler demektir. Bu da sizin için verimlilik anlamına gelir.

ÇALIŞMA BİÇİMİ ANALİZİ

Activity Based Working System or enclosed area containing a confidentiality...We develop an efficient and functional analysis according to your corporate identity the most appropriate mode of your operation.
Remaining within the budget that you share with us, we offer the optimal system solution for your needs.

HAREKET TEMELLİ
BİR YAŞAM!

Bizim için her çözümde olmazsa olmaz dediğimiz dört ana mekan var. Konsantrasyonunuzu sağlayabileceğiniz, iş birliğinde bulunabileceğiniz, birbirinizle iletişim kurabileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz alanların dengeli bir dağılımını yapar, projenize yansıtırız. Bunun sonucunda gelen hareket temelli bir ofisle hem kendinizi daha mutlu hem de daha verimli hissedersiniz!

YERLEŞİM PLANI

According to the program we have determined, we make a planning that the efficiency of spaces to the highest point by developing new spatial fictions.

DANIŞMANLIKLAR

Her projenin kendi özelinde mutlaka devreye sokulması gereken destek birlikleri ile iletişim halinde her noktayı gözden geçiririz. LEED, Teknoloji, Akustik, Otomasyon, Ses-Görüntü Sistemleri, Yangın, Grafik ve İletişim Tasarımı, Güvenlik, Peyzaj, Mobilyalar ve Taşınma Yönetimi... Bütün bu bileşenler için konunun uzmanı ekiplerle her adımda sizleri de bilgilendirerek çalışmalarımıza devam ederiz.

EN KEYİFLİ KISIM: TASARIM

Elimizdeki tüm doneleri bir araya getirerek yeni ve mutlu alanlar yaratmak için kolları sıvarız. Tüm tasarım sürecinde işverenle iletişimin iyi tasarım için olmazsa olmaz olduğunu bilir, bu süreçte iş yükünüzü artırmadan sizin ve kullanıcıların görüşleri ile tasarımı son haline getiririz.

MALZEME SEÇİMLERİ

Projemizde daha işe başlamadan önce sürdürülebilirliği göz önünde bulundurur, yeşil bina felsefesini destekleyecek şekilde tasarımımızı şekillendiririz. Bütçe, sürdürülebilirlik, estetik ve dayanıklılık şartlarımızı ön planda tutarak en doğru malzemeleri projemize işleriz.

GERÇEKÇİ BİR BÜTÇE

Yeni bir proje, eğer iyi planlanmazsa şirketinizin şimdiye kadar geliştirdiği en pahalı proje olabilir. Tasarımdan taşınmaya kadar bütün giderleri göz önünde bulundurarak gerçekçi bir bütçe ve zamanlama ile projemizi ayağa kaldırmaya başlarız.

UYGULAMA PROJESİ

Bünyemizdeki elektrik, mekanik, satın alma gibi tüm birimlerin işbirliği ve koordinasyonu içinde onayınızdan geçen konsept projenizin sıkıntısızca inşaa edilebilmesi için en küçük detayına kadar projelendirerek uygulanmaya hazır hale getiririz.

BU NOKTADAN SONRA İŞ AKIŞINIZA VE İŞ YAPIŞ BİÇİMİNİZE GÖRE ÖNÜNÜZDE İKİ SEÇENEK VAR. DİLERSENİZ TARAFIMIZCA ÇİZİLEN PROJEYİ EN İNCE DETAYINA KADAR SAHADA SİZİN İÇİN HAYATA GEÇİRELİM; DİLERSENİZ DE PROJE KONTROLÖRLÜĞÜNÜ DE ÜSTLENECEĞİMİZ İHALE PAKETİNİ SİZLERLE PAYLAŞARAK DESTEĞİMİZİ BU KONUDA SÜRDÜRELİM.

İHALE PAKETİ VE
PROJE KONTROLÖRLÜĞÜ

İHALE PAKETİ
İşverenin ihaleye çıkma talebi doğrultusunda uygulama projesi baz alınarak bünyemizde bulunan ekipler ile keşif metraj çalışmaları tamamlanır. Tedarikçilerin belirlenmesinden ön bütçenin hazırlanmasına kadar ihale ile igili dosyaları hazırlayarak, bütün bir paket olarak hizmet veririz. Bu süreçlerin hepsinde işveren ile iletişimde kalarak raporlamalarımızı aktarırız.

UYGULAMA KONTROLÖRLÜĞÜ ve KESİN KABUL HİZMETİ
İhalenin sonuçlanmasının ardından uygulamayı üstlenen yüklenici ile iletişimde kalarak kontrolör olarak sürece dahil oluruz. Saha kontrolleri, sürecin takibinde kalacağımız koordinasyon toplantıları ve raporlama ile kesin kabul sürecine kadar aktif bir şekilde projenin içinde oluruz.

TASARIM & UYGULAMA
(DESIGN & BUILT)

CONSTRUCTION PHASE

We provide coordination between different departments and processes from site management to monitoring legal process and create a realistic construction schedule while the implementation of the projects.

We take in hand of material decisions, quality workmanship, advanced detail solutions; we turn dream project into reality for you by managing the whole process with our expert teams.

TAŞINMA SÜRECİNİZDE
Uzman ekiplerimiz ve hızlı iş yapma gücümüzle tüm sistemlerinizi cumadan pazartesiye,kullanıcıların kaldığı yerden rutinlerine devam edebilecek şekilde taşırız. Ekibiniz ne olduğunu anlamadan ve hiçbir sıkıntıya girmeden kendilerini yeni mekânlarında bulurlar ve işlerine, ara vermeksizin, hiçbir karışıklık yaşanmadan devam ederler.

BAKIM VE DESTEK
Tüm süreçler sona erdikten sonra,yaşam alanınızın ilk günkü gibi kalması için gerekli periyodik bakımları yapabilir ve herhangi bir teknik sorun ortaya çıktığında sizin için onu çözebiliriz. Örneğin karo halıların yıllık temizliği ve bakımı, makine ve elektrik sistemlerinin kontrolü, ışık kontrol sistemleri vb.


Haberler

Bakırküre won the European Property Awards!

October 04, 2018

June 11, 2018

May 21, 2018

April 05, 2018

TONE AND SPACE, Mimarşiv Selection 2018

February 20, 2018

“BAT Turkey” is choosen 13th top office around the world!

January 02, 2018

September 29, 2017

At the end of the process of the ING Bank Headquarters Renovation project!

July 04, 2017

May 17, 2017

Bakırküre gave a speech about "Liberty of choose and sense of belonging".

May 08, 2017

Tosyalı Headquarters is shortlisted at The Plan Awards!

May 02, 2017

Bakırküre Gang Basel

March 02, 2017

New BAT Turkey HQ has opened...

February 28, 2017

Leed Certificate Program for Bakırküre Architects

February 18, 2017

Bakırküre Architects is on "domusweb"

November 06, 2016

Bakırküre Gang Köln,ORGATEC

November 01, 2016

September 30, 2016

Gurhan Bakirkure is in KONSEPT PROJELER® with his interview "Yeni Bir Oyun Alanı Olarak Ofis"

September 20, 2016

Happy Office Workshop for Arçelik

September 20, 2016

Creating a new BAT office with BAT team!

August 26, 2016

Gürhan Bakırküre Harvard Business Review Seminerinde "Geleceğin Ofisleri"ni anlattı. ENGLISH

May 02, 2016

Bakırküre Gang Amsterdam ve Rotterdam ENGLISH

December 02, 2015

Deloitte Turkey office receives a LEED Gold certification

November 12, 2015

Berlin Berlin

October 22, 2015

Bakırküre team goes to ArtInternational Art Fair

September 07, 2015

Bakırküre Architects on various media in May

May 31, 2015

Bakırküre Mimarlık on Tasarım Magazine's 250th issue

May 02, 2015

Highlights from Milan Design Week

April 28, 2015

Bakırküre Architects is on IAN April issue with Roche HQ project

April 05, 2015

March 15, 2015

David Chipperfield Passes Through Istanbul

March 03, 2015

Bakırküre Architects team goes to Basel

March 02, 2015

Gürhan Bakırküre gave a lecture at 2D1 Design Meetings about changing working culture

January 29, 2015

Bigg and Bakirkure Architects organized Happy Offices workshop for ING Bank

January 13, 2015

Gürhan Bakırküre will speak about ‘offices’ at 2D1 Design Meetings

December 12, 2014

Bakirkure Gang visited 2. Istanbul Design Biennial

December 10, 2014

Deloitte Turkey HQ is on the cover of Tasarım Magazine

December 01, 2014

Bakirkure Gang was at Koln ORGATEC fair

October 26, 2014

Gurhan Bakirkure is in Hurriyet Kelebek with his new design Deloitte Turkey HQ

October 01, 2014

×